Funkcje żelazka

Żelazko jest niezbędnym sprzętem w każdym domu. Na rynku jednak istnieje tak wielki wybór, że niekiedy trudno się jest zdecydować, jakie żelazko będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Generalnie żelazka podzielić można na bezprzewodowe i przewodowe. Te drugie są zdecydowanie wygodniejsze i według niektórych, także bezpieczniejsze. Komu kiedykolwiek spadło żelazko ze względu na to, że zahaczył nogą o kabel – ten doskonale to rozumie. Bezprzewodowe żelazka należy jednak co chwilę odstawiać na stację, która je podgrzewa – to wpływa na czas i wygodę prasowania.

Obecnie najpopularniejsze są żelazka parowe, czyli takie, które wytwarzają parę z wody wlewanej do zbiorniczka, jest ich mnóstwo w sklepach a także przodują w ciekawym rankingu żelazek. Mogą one prasować z użyciem chwilowego uderzenia pary lub ciągłego strumienia pary. Nie jest on tak naprawdę ciągły, tylko po prostu długi – co pewien czas jest wyłączany, aby para zdążyła się wytworzyć.

Raz na jakiś czas wszystkie sprzęty należy wymienić, ponieważ są już stare, zepsuły się- wiele jest powodów. Niemniej jednak wcale to nie jest takie proste. Na rynku pojawia się coraz więcej przeróżnych modeli i często czujemy się zdezorientowani czytając poszczególne opisy pełne obcych nam zupełnie pojęć z dziedziny techniki. Szczególnie trudny wydaje się być wybór żelazka, ale oczywiście ranking żelazek nam w tym pomoże.

Żelazka różnią się marką, stopą, tym czy są przewodowe czy nie oraz jakie posiadają funkcje dodatkowe, które to właśnie zostaną w tym artykule przybliżone.
Zatem przede wszystkim możemy spotkać się z żelazkami z funkcją samooczyszczania. Jest ona konieczna, jeżeli stosujemy wodę z kranu. Zalecane jest stosowanie tej funkcji raz na miesiąc.

Kolejną funkcją jest funkcja strażak. Jest to inaczej automatyczne wyłączanie żelazka. Nieużywane żelazko wyłączy się już po ok. 30 sekundach jeśli zostawimy je w pozycji leżącej i po kilku minutach jeśli w pozycji stojącej. Jest to niezwykle przydatna funkcja dla osób, które nigdy nie są pewne czy wyłączyły żelazko. Jednak warto pamiętać, że takie żelazko uruchamia się po potrząśnięciu nim. Zatem trzeba pamiętać, że co prawda nie wywołamy pożaru, jeśli zapomnimy wyłączyć żelazko, to jednak nasze dziecko może wejść i przez potrząśnięcie włączyć je i się poparzyć.

Inną funkcją jest funkcja regulacji strumienia pary. Normalnie żelazka dopasowuje ilość pary do wybranej temperatury. Posiadając tę funkcję można jednakże samemu zadecydować o tym. ile pary potrzebujemy.

Ciekawą funkcją jest funkcja zimnej stopy. Oznacza to, że stopa jest minimalnie nagrzana, a w rzeczywistości prasujemy samą parą wodną. Jest to niezwykle przydatna funkcja, jeśli w garderobie mamy dużo rzeczy, które nie mogą mieć kontaktu z wysoką temperaturą. Należą tu np. ubrania sportowe.
Dalej mamy funkcję pary w pionie. Ta funkcja jest obecna tylko w droższych już żelazkach i pomaga przy prasowaniu mocno wgniecionych fragmentów tkaniny.

Ciekawą funkcją jest także samoczynne podnoszenie się. Nieużywane żelazko samoczynnie się podniesie.
Jak widać funkcji żelazek jest bardzo wiele. Należy jednak zastanowić się, czy wszystkie są nam potrzebne. Często się bowiem zdarza tak, że ktoś kupuje za duże pieniądze żelazko posiadające szeroką gamę funkcji a następnie nie korzysta z nich. Dlatego warto przeanalizować co najczęściej prasujemy, jak często, czy są to tkaniny grube, ciężkie do prasowania, czy raczej lżejsze tak, aby z jednej strony nie zapłacić zbyt wiele za funkcje, które są nam niepotrzebne, a z drugiej- nie próbować nadmiernie oszczędzać i przez to kupić żelazko, które nie będzie nadawało się do naszej garderoby!